وزیر خارجه کانادا: عاملان سقوط هواپیمای مسافربری توسط سپاه باید مجازات شوند

0

وزیر خارجه کانادا، فرانسوا فیلیپ شامپاین می گوید که جامعه بین المللی نظاره‌گر ایران است و این کشور باید در تمامی مراحل بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی، به طور شفاف و کامل، با کارشناسان بین المللی همکاری کند و باید مسیر همکاری را پیش بگیرد.

وزیر خارجه کانادا روز پنجشنبه در لندن، پس از ریاست یک نشست بین المللی درباره سقوط اخیر یک فروند هواپیمای اوکراینی در ایران، در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

​او گفت: «باید اطمینان حاصل شود که ایران مسئولیت کامل سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین را برعهده بگیرد و به قربانیان غرامت بپردازد. ضمن این که مقصران باید طبق مقررات بین‌المللی محاکمه و مجازات شوند.»​

در نشست روز پنجشنبه در لندن، علاوه بر کانادا، مقامات اوکراین، افغانستان، سوئد و بریتانیا، چهار کشور دیگری که شهروندان خود را در آن سانحه از دست دادند، شرکت کردند.

این گروه امیدوار است موضعی واحد در قبال ایران، اتخاذ کند.

در ابتدای این جلسه، مقامات پنج کشوری که شهروندان‌شان در سرنگونی هواپیما در تهران کشته شدند، به قربانیان ادای احترام کردند.

هواپیمای مسافربری اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

مقامات کانادایی امیدوارند نشست لندن منجر به پرداخت غرامت به خانواده قربانیان از سوی ایران شود.

مقامات هلندی نیز که به خاطر هدف قرار گرفتن یک هواپیمای مسافربری مالزیایی بر فراز اوکراین اتباع بسیاری را از دست دادند و در زمینه پیگیری حقوق قربانیان تجربه دارند، در نشست لندن حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *