سقوط چشمگیر بازارهای جهانی سهام در روز دوشنبه

0

اقدامات مالی بانک‌های مرکزی اقتصادهای بزرگ جهان در هفته گذشته نتوانست نگرانی‌های سرمایه‌گذاران در مورد پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا را برطرف کند و روز دوشنبه ۲۶ اسفند بازارهای مالی جهان شاهد یک کاهش چشمگیر دیگر در شاخص ارزش سهام بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شاخص ارزش سهام در بازارهای مالی آسیایی و اروپایی و همین‌طور بهای نفت حدود ۱۰ درصد کاهش یافت.

به دنبال کاهش پنج درصدی ارزش سهام در بازار مالی آمریکا، معاملات برای مدتی متوقف شد و تا لحظه تنظیم این گزارش، شامگاه دوشنبه به وقت تهران، شاخص سهام بورس‌های آمریکایی حدود ۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی آمریکا روز یکشنبه نرخ متوسط بهره را با یک درصد کاهش به صفر تا ۲۵ صدم درصد رساند و اعلام کرد که تا کسب اطمینان از احیا فعالیت‌های اقتصادی نرخ بهره در همین میزان باقی خواهد ماند.

بانک مرکزی آمریکا در عین حال اعلام کرد که برای تقویت اعتماد به بازار مالی کشور حداقل ۵۰۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه و حدود ۲۰۰ میلیارد دلار از ضمانت مالی مربوط به وام‌های مسکن را خریداری خواهد کرد.

اقدامات اخیر بانک مرکزی آمریکا در شرایطی به اجرا گذاشته می‌شود که اکثر اقتصادهای بزرگ جهان محدودیت‌های شدیدتری در زمینه مسافرت اعمال کرده است، در بسیاری از کشورها اماکن عمومی غیرضروری تعطیل شده و در نتیجه هزینه‌های اقتصادی مقابله با همه‌گیر شدن (پاندمی) ویروس کرونا افزایش می‌یابد.

شمار مبتلایان به ویروس در سراسر جهان روز دوشنبه از مرز ۱۷۰ هزار نفر عبور کرد و برای اولین بار تعداد مبتلایان در خارج از چین از مبتلایان در آن کشور که نقطه اولیه شیوع ویروس در ماه دسامبر بود، بیشتر شده است.

بانک مرکزی ژاپن نیز با هدف تزریق نقدینگی بیشتر به اقتصاد این کشور میزان خرید اوراق قرضه را افزایش داد و اعلام کرد که برای انطباق موسسات اقتصادی با پیامدهای بحران، وام بدون بهره در اختیار آنها قرار خواهد داد. این بانک حدود ۷۵ میلیارد دلار وام بدون بهره به مدت یک‌سال در اختیار موسساتی قرار خواهد داد که از این بحران آسیب دیده‌اند.

بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلستان نیز در هفته گذشته اقدامات مشابهی را به اجرا گذاشتند.

با وجود این شواهد نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران کماکان نگران و مضطرب هستند.

روز دوشنبه شاخص ارزش سهام در بازار مالی لندن حدود ۷ درصد و در بازار مالی فرانکفورت حدود ۹ درصد کاهش یافت. کاهش حدود ۸ درصدی شاخص سهام در بازار مالی آمریکا نیز باعث شد معاملات در این بازار برای مدتی به طور موقت متوقف شود.

روند کاهش ارزش سهام که از دو هفته پیش آغاز شده است هنوز ادامه دارد. افت شاخص سهام در بازارهای مالی جهان طی هفته گذشته بالاترین میزان از زمان سقوط چشمگیر ارزش سهام در سال ۱۹۷۸ بود که به «دوشنبه سیاه» معروف است.

ارزش سهام در بازار مالی استرالیا نیز در روز دوشنبه حدود ۹.۷ درصد، در بازار مالی هنگ‌کنگ ۴ درصد و در بازار مالی هند حدود ۸ درصد کاهش یافت.

در بازار مالی کره جنوبی نیز شاخص سهام حدود ۳.۲ درصد کاهش یافت و بانک مرکزی آن کشور نرخ بهره متوسط را نیم درصد کاهش داد.

شاخص ارزش سهام در بازار مالی شانگهای حدود ۳.۴ درصد کاهش یافت و دولت چین گزارش داد که میزان فروش کالاهای مصرفی در ژانویه و فوریه امسال به نسبت دوره زمانی مشابه پارسال حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

این ارقام از پیش‌بینی‌های کارشناسان و نهادهای مالی بین‌المللی ناامیدکننده‌تر بود. برخی از موسسات مشاوره مالی اکنون پیش‌بینی می‌کنند که نرخ رشد اقتصادی چین امسال به حدود ۳.۵ درصد کاهش خواهد یافت که ضعیف‌ترین نرخ رشد متوسط از دهه هفتاد میلادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *