مرگ جورج فلوید: دموکرات‌ها لایحه اصلاح ساختاری پلیس را به کنگره بردند

0

دموکرات‌ها که اکثریت مجلس نمایندگان کنگره آمریکا را در دست دارند لایحه جدیدی برای اصلاح ساختاری و گسترده نیروی پلیس در سرتاسر این کشور را طرح کردند. نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان گفته «شهادت» جورج فلوید و دیگر سیاه‌پوستانی که در چند سال اخیر قربانی خشونت پلیس شده‌اند، ایجاد تغییرات ساختاری در نیروی پلیس را بیش از همیشه ضروری کرده است.

لایحه پیشنهادی دموکرات‌ها امکان دادرسی و شکایت‌ها از ماموران پلیس را آسان‌تر می‌کند و استفاده از تکنیک‌هایی روی گردن یا مجاری تنفسی فشار وارد می‌کند را ممنوع می‌کند. این لایحه همچنین مقابله با نژادپرستی در نیروی پلیس را هم مورد توجه قرار داده است.

دموکرات‌ها، روز دوشنبه، هشتم ژوئن، و تنها یک روز پس از آن به کنگره بردند که در مینیاپولیس اعضای شورای شهر وعده انحلال نیروی پلیس و ایجاد نهادهای دیگر انتظامی را دادند.

مینیاپولیس همان شهری است که چهار مامور پلیس آن از جمله دریک شاون در جریان بازداشت جورج فلوید او را زمین زدند و در حالی که دستبند به دست داشت با زانو رو کمر و گلوی او نشستند.

جورج فلوید پس از آن که دریک شاون، افسر سابق پلیس، حدود ۹ دقیقه زانویش را روی گردن او فشار داد، خفه شد. پزشکی قانونی مینیاپولیس مرگ جورج فلوید را قتل خواند. دریک شاون و سه همکار او بلافاصله از نیروی پلیس این شهر اخراج شدند و آقای شاون چند روز بعد به اتهام قتل درجه سه جورج فلوید بازداشت شد.

حدود یک هفته بعد، دادستان کل مینیاپولیس با بالابردن اتهام‌های دریک شاون، اتهام قتل درجه دو را برای او در پرونده درج کرد و همزمان سه افسر اخراجی دیگر هم به اتهام هم‌دستی در قتل جورج فلوید بازداشت شدند.

شورای شهر مینیاپولیس پلیس را منحل می کند

لایجه پیشنهادی دموکرات‌ها فروش تسلیحات ارتشی به پلیس را هم محدود می کند

لایحه دموکرات‌ها چه اصلاحاتی را خواستار شده؟

لایحه «عدالت در ماموریت پلیس ۲۰۲۰» را روز دوشنبه، هشتم ژوئن، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در حالی علنی کرد که سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌ در سنا، سناتور کامیلا هریس از کالیفرنیا و سناتور کوری بوکر از ایالت نیوجرسی و اعضای فراکسیون نمایندگان سیاه‌پوست کنگره او را همراهی می‌کردند.

خانم پلوسی به هنگام رونمایی این لایحه از اسامی مردان و زنانی را برابر خبرنگاران خواند که در چند سال اخیر در بازداشت افسران پلیس جان باخته‌اند.

همزمان قرار است برادر جوج فلوید این هفته در کنگره و برای نمایندگانی که مشغول بررسی اصلاحات نیروی پلیس هستند حاضر و به سوالات آنها پاسخ دهد.

در لایحه پیشنهادی دموکرات‌ها اصلاحات جدیدی چون اجباری شدن استفاده پلیس فدرال از دوربین‌ها الصاق شده به یونیفورم ماموران و همچنین دوربین‌هایی که روی داشبورد خودروهای پلیس نصب می‌شود گنجانده شده و همچنین استفاده از تکنیک‌های رزمی چون فشار آوردن به گلوی مظنونان هم مورد توجه قرار گرفته است.

علاوه بر آن یورش‌های بدون هشدار پلیس ممنوع و طرح دادرسی و شکایت علیه تخلفات ماموران پلیس تسهیل شده است. مبارزه با نژادپرستی در میان نیروهای پلیس هم یک دیگر از اجزای این لایحه است.

با وجود این، بسیار بعید به نظر می‌رسد میچ مک‌کانل، رئیس مجلس سنا که اکثریت آن در دست جمهوری‌خواهان است به آسانی لایحه دموکرات‌ها را برای تصویب در سنا بپذیرد. به این ترتیب انتظار می‌رود که این لایحه به یکی از خاکریزهای جدید مبارزات سیاسی میان دو حزب اصلی آمریکا و به تبع آن مبارزات انتحاباتی دونالد ترامپ و رقیب دموکراتش، جو بایدن بدل شود.

لایحه پیشنهادی دموکرات‌ها همچنین لینچ کردن را یک جرم فدرال می‌خواند و فروش تسلیحات ارتشی به پلیس را محدود می‌کند، این لایحه همچنین وزارت دادگستری را مجاز به تحقیق درباره شواهد مربوط به تخلفات پلیس و تعصبات احتمالی در میان نیروهای پلیس چه در سطح ایالتی و چه در سطح محلی می‌کند.

در لایحه دموکرات‌ها همچنین ایجاد بانک ملی اطلاعات مرتبط به سوء رفتار پلیس طرح شده است. بانک اطلاعاتی که می‌تواند پایگاه جمع آوری شکایات از پلیس شود.

برخی از رهبران حزب جمهوری‌خواه گفته‌اند که نوشتن لایحه برای اصلاح ساختار پلیس را مد نظر قرار خواهند داد. قرار است کمیته قضایی مجلس سنا هم از هفته آینده با دعوت از قربانیان چنین مواردی و همچنین احضار مقام‌ها، به بررسی این مساله بپردازد.

با این حال، جمهوری‌خواهان به طور گسترده گفته‌اند که از محدود کردن پلیس حمایت نمی‌کنند.

اما روز یکشنبه، هفتم ژوئن، سناتور میت رامنی که جمهوری خواه اما از منتقدان اصلی دونالد ترامپ است در توییتر عکسی از خود را منتشر کرد که او را در میان تظاهرکنندگان معترض به مرگ جورج فلوید نشان می‌داد.

او در زیر این توییت خود عبارت معروف «جان سیاهان مهم است» را نوشت. اشاره به جنبشی مدنی که در چند سال گذشته در اعتراض به خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان، شکل گرفته است.

بیشتر بخوانید

انحلال اداره پلیس شهر مینیاپولیس یکی از مطالبات اصلی معترضان به مرگ جورج فلوید در این شهر است

آخرین تحولات چیست؟

روز دوشنبه همزمان با برگزاری مراسم ادای احترام به جورج فلوید در شهر هیوستون تگزاس، در مینیاپولیس دریک شاون، پلیس اخراجی متهم به قتل آقای فلوید به دادگاه برده شد و قاضی ضمانتی معادل یک میلیون و ۲۵۰ هزار دلار برای آزادی موقت او تا زمان تشکیل دادگاه اصلی تعیین کرد.

در هیوستون هزاران نفر در برابر کلیسایی که تابوت جورج فلوید در آنجا قرار داده شده برای آخرین ادای احترام پیش از خاکسپاری صف کشیدند.

هادی نیلی، خبرنگار بی بی سی فارسی که برای پوشش این مراسم و خاکسپاری جورج فلوید به هیوستون تگزاس اعزام شده می‌گوید: «قرار است جو بایدن ، نامزد حالا قطعی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری، امروز خودش را به هیوستون برساند تا با خانواده جورج فلوید دیدار کند و تسلیت بگوید. این دیدار خصوصی است و رسانه‌ها حضور ندارند. او هم‌چنین یک پیام ویدیویی برای پخش در مراسم خاک‌سپاری فردا ضبط می‌کند. گفته برای پرهیز از اختلال در مراسم بابت حضور محافظانش و تمهیدات امنیتی (که برای یک نامزد ریاست‌جمهوری در سطح بالاست)، در این مراسم شرکت نمی‌کند. گمان برده می‌شود نگرانی‌ها درباره کرونا هم مطرح بوده».

در همین حال ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ شروع کرده در تبلیغات تلویزیونی که در سرتاسر آمریکا پخش می‌کند می‌گوید هدف نامزد حزب رقیب، جو بایدن، منحل‌کردن پلیس است. پیامی که برخی ناظران معتقدند می‌تواند برای رای‌دهندگان مردد که هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند در انتخابات ریاست‌جمهور به کدام نامزد رای بدهند، نگران‌کننده باشد.

درخواست برای انحلال پلیس یا دست‌کم کاهش بودجه آن و اصلاح ساختاری آن در تظاهرات اخیر در نقاط مختلف آمریکا طرح شده است. بعد از ادامه این اعتراض‌ها که حالا فراتر از مرزهای آمریکا هم رفته، شهرداران نیویورک، لس‌آنجلس و واشنگتن از کاهش بودجه پلیس و اختصاص آن به طرح‌های مددکاری حرف زده‌اند.

برخی از شهرها هم از ممنوع‌کردن گاز اشک آور برای مقابله با معترضان و تظاهرات و همچنین متوقف کردن تکنیک‌هایی که به مجاری تنفسی فشار می آورد خبر داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *