افزایش محبوبیت «بربادرفته» در «آمازون» پس از توقف نمایش اینترنتی در «اچ‌بی‌او» به دلیل محتوای نژادپرستانه

0

ه دنبال مرگ جرج فلوید و اعتراضات گسترده به نژادپرستی در آمریکا، شبکه پخش اینترنتی «اچ بی او مکس» (به انگلیسی: HBO Max)، فیلم کلاسیک «بربادرفته» را بصورت موقت از فهرست نمایش خود حذف کرد.

یکی از سخنگویان شبکه ضمن تأیید این خبر گفت، بربادرفته «محصول زمان خود بوده است» و برخی از «تعصبات قومی و نژادی» در آمریکا، که متأسفانه هنوز در جامعه وجود دارد، را به تصویر می‌کشد.

او در ادامه یادآور شد که «این برداشت‌های نژادپرستانه»، هم در آن زمان و هم در دوران کنونی، نادرست است و پخش این فیلم بدون نکوهش «تصاویر نژادپرستانه» آن «غیرمسئولانه ‌‌و غیراخلاقی» است.

این شبکه اینترنتی در آینده نزدیک «بربادرفته» را همراه با توضیحات یا افزودن بخش‌های اضافی درباره شرایط و زمینه‌های تاریخی آن دوران به فهرست نمایش خود اضافه خواهد کرد.

حذف این فیلم پس از اعتراض جان رایلی، فیلمنامه‌نویس «۱۲ سال بردگی» و برنده جایزه اسکار، صورت گرفت. او «بربادرفته» را اثری توصیف کرد که نسبت به درد و رنج واقعی آمریکاییان آفریقایی‌تبار بی‌تفاوت است.

البته او تأکید می‌کند که با حذف دائمی فیلم و سانسور آن مخالف است و هدفش ایجاد گفتمان و توجه بیشتر به آثاری است که در نکوهش نژادپرستی ساخته شده‌اند.

از سوی دیگر در پی این اقدام استقبال از فیلم «بربادرفته» در «آمازون» افزایش چشمگیری داشت ‌و محبوب‌ترین فیلم این فروشگاه اینترنتی شد. به گفته آمازون، نسخه دیجیتالی و به روز شده بربادرفته، پرفروش ترین و پربیننده ترین فیلم اجاره ای آمازون است.

بربادرفته در سال ۱۹۳۹ و بر اساس رمانی از مارگارت میچل ساخته شد و در چهارچوب داستانی عاشقانه، گوشه‌هایی از رویدادهای جنگ‌های داخلی آمریکا را به تصویر می‌کشد.

این فیلم به کارگردانی ویکتور فلمینگ و با بازی ویوین لی و کلارک گیبل، از مشهورترین آثار تاریخ سینما است و موفق به کسب ۸ جایزه اسکار شد.

این در حالی است که رویکرد فیلم درباره جنگ‌های داخلی آمریکا، عملکرد ایالت‌های جنوبی، و مقوله برده‌داری با انتقادات زیادی نیز همراه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *