شکایت ۹ میلیون دلاری فوتبالیستی که در ایران دچار ضایعه نخاعی شد

0

بین شکایات فراوان مربیان و بازیکنان خارجی از فوتبال ایران به مراجع بین‌المللی، سنگین‌ترین شکایت به لئاندرو پادووانی تعلق دارد.

مدافع برزیلی استقلال در هفدهمین دوره لیگ برتر مقابل فولاد خوزستان با هم‌تیمی‌اش، آرمین سهرابیان، برخورد کرد. او دچار ضایعه نخاعی شد و توان حرکت را از دست داد.

پادووانی با وجود چند عمل جراحی در ایران ویلچرنشین شد. مدت‌ها پیگیر حقوق معوقه‌اش از باشگاه استقلال بود اما نتیجه‌ای نگرفت و سرانجام از ایران رفت.

او هفت سال در ایران بازی کرده و به زبان فارسی تسلط دارد. فولاد خوزستان، نفت تهران، سپاهان اصفهان و استقلال تهران تیم‌هایی بودند که مدافع گلزن برزیلی در ترکیب‌شان به میدان رفت.

پادووانی با فولاد خوزستان قهرمان لیگ برتر شد و با استقلال توانست روی سکوی قهرمانی جام حذفی بایستد.

او تیر ۹۸ در اینستاگرام نوشت: «به پروب احتیاج دارم. وگرنه ادرار وارد کلیه‌ها می‌شود و می‌میرم. داروهایم گران است. باشگاه رهایم کرده. تماس‌هایم را جواب نمی‌دهند. برای پولی که حقم است باید التماس کنم».

پادووانی حالا با شکایت به دادگاه داوری ورزش، خواستار غرامت ۹ میلیون دلاری بابت نقص عضو شده است.

ورزش سه در گزارش خود از تیتر «پادووانی روی ویلموتس را سفید کرد» استفاده کرده.

اما خبرگزاری ایسنا نوشته: «داستانی تلخ از برخورد صدباره ما با خارجی‌ها و ارائه تصویری زشت از ایران در ذهن مخاطب خارجی که برایش مهم نیست فتحی مدیرعامل است یا فتح‌الله‌زاده. از مهمان با چلوکباب پذیرایی می‌کنیم یا خرچنگ».

اما باشگاه استقلال اعلام کرده‌است که رای فیفا، طلب ۱۰۰ هزار دلاری بوده و حاضریم بپردازیم.

بنا بر اعلام این باشگاه «کم پیش می‌آید» دادگاه CAS رای فیفا را تغییر دهد و «خطری استقلال را تهدید نمی‌کند».

در این بین سفیر جمهوری اسلامی در برزیل گفت: «پس از اینکه ویدیوی پادووانی را دیدم دعوتش کردیم به سفارت بیاید. وضعیتش خوب نیست و ضایعه نخاعی‌اش جدی است و کاملاً از کار افتاده. همسرش هم کار خود را ترک کرده تا به وضعیت او رسیدگی کند».

حسین قریبی از ضرورت پرداخت مطالبات پادووانی صحبت کرد اما این بازیکن مصدوم دربارهٔ دیدارش با سفیر، به شبکه ورزش گفت: «ایشان جدید آمده. از من پرسید استقلال به شما کمک می‌کند یا نه و زندگی‌ات چطور است، فقط همین».

او با اشاره به اینکه بیش از دو سال از مصدومیتش گذشته و حقوقش را دریافت نکرده، گفت: ایران وطن دومم است اما مجبور شدم شکایت کنم.

امین حاج‌محمدی بازیکن سابق استقلال در حمایت از همبازی برزیلی خود گفته‌است از باشگاه می‌خواهم ۹۰۰ میلیون تومان طلبم را به پادووانی بدهند.

وریا غفوری کاپیتان استقلال هم در اینستاگرام نوشت: «به فکر آبروی ایران باشید. کمترین حق پادوانی دریافت مطالباتش است».

معاونت بین‌الملل استقلال دربارهٔ اینکه چرا همان یکصد هزار دلار نیز به پادووانی پرداخت نشده، گفت: برای اینکه حسن نیت خود را نشان دهیم گفتیم این مبلغ را بگیرد. قرار شد پادووانی تائیدیه نهایی را بدهد اما گفت می‌خواهم در CAS موضوع را دنبال کنم و به همین خاطر پرداختی صورت نگرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *