رئیس‌جمهوری اوکراین: ایران باید جعبه سیاه را تحویل داده و به تمامی وعده‌های خود عمل کند

0

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با اشاره به هواپیمای مسافربری سرنگون‌شده توسط رژیم ایران، بر موضع یکسان دولت‌های اوکراین و کانادا برای اعمال فشار بر ایران جهت تحویل ‌جعبه سیاه آن هواپیما تاکید کرد.

رئیس جمهوری اوکراین در گفت‌وگویی با روزنامه گلوب اند میل کانادا گفت که ایران باید داده‌های پرواز و جعبه سیاه را تحویل داده و به وعده‌های دیگری که داده نیز عمل کند.

وی گفت: «من امیدوارم که ما در نهایت شاهد اتخاذ سیاستی نتیجه‌محور توسط دولت ایران باشیم. زیرا مسئله فقط این نیست که آنها جعبه‌های سیاه هواپیما را به ما تحویل نمی‌دهند. بلکه مربوط به وعده‌های دیگر آن‌ها هم هست.»

آقای زلنسکی افزود: «آن‌ها باید از ما رسما عذرخواهی کنند. آنها باید غرامت‌های مناسبی بپردازند. … آنها باید به وعده‌هایی که داده‌اند، عمل کنند. در غیر این صورت ما چاره دیگری نخواهیم داشت – و آن‌ها از موضع ما با خبر هستند – جز آن که به دادگاه‌های بین‌المللی متوسل شویم.»

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *