کاخ سفید: ویروس کرونا «محصولی از حزب کمونیست چین بود»

0

White House trade adviser Peter Navarro speaks during a coronavirus task force briefing at the White House, Sunday, March 22, 2020, in Washington. (AP Photo/Patrick Semansky)

«پیتر ناوارو» دستیار رئیس‌جمهوری و مشاور تجاری کاخ سفید روز یکشنبه گفت که ویروس کرونا یک «محصول حزب کمونیست چین» بود.  

ناوارو که از کاخ سفید با جِیک تَپِر، مجری شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان مصاحبه می‌کرد، گفت: «آن ویروس محصولی از حزب کمونیست چین بود و تا زمانی که ما اطلاعاتی درباره آن چه در آن آزمایشگاه‌ها و یا آن چه در بازار تره‌بار و گوشت حیوانات افتاده است، نداشته باشیم، بر این باوریم که آن ویروس در چین ایجاد شد.»

جِیک تَپِر سپس از ناوارو خواست که درباره منظورش از به کارگیری واژه «ایجاد» توضیح دهد.

تَپِر پرسید: «شما فکر می‌کنید که آن [ویروس کرونا] به عمد درست شد؟»

ناوارو در پاسخ گفت: «این یک پرسشِ باز است. ولی من می‌خواهم این را به شما بگویم. من در صفحه ۱۵۰ کتابی که من در سال ۲۰۰۶ با نام جنگ‌های آینده چین نوشتم، پیش‌بینی کردم که چین یک همه‌گیری جهانی ویروسی را ایجاد خواهد کرد که ممکن است احتمالا میلیون‌ها نفر را بکشد.»‌

ناوارو گفت: «چرا من در آن زمان این کار را کردم؟ زیرا کل ساختار آن جامعه اقتدارگرا، سرکوبگر، و غیرشفاف به سمت‌و‌سویی حرکت می‌کرد که همان چیزی که حالا به ما داده‌اند، یعنی یک همه‌گیری، را به ما بدهند.» وی افزود که چین، «تا زمانی که بیگناهی‌اش ثابت نشده باشد، به قضاوت من مجرم است.»‌

ناوارو گفت: « جِیک [تَپِر]، به دلیل آن چه که ما می‌دانیم، آنها از لحاظ قوانین دادگستری – و من این قوانین دادگستری را در مورد حزب کمونیست چین اعمال خواهم کرد – تا زمانی که بیگناهی‌شان ثابت نشده باشند، مجرم هستند.» وی افزود: «‌آنها ویروس را در چین ایجاد کردند، آن را به مدت دو ماه پنهان نگاه داشتند،‌ و بیش از صدهزار آمریکایی را کشتند، و این وضع همچنان ادامه دارد، و پرسش این است که به چه دلیل آنها در رابطه با هزاران میلیارد دلار ضرر و زیانی که به ما وارد کرده‌اند، مقصر نیستند؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *