ترامپ دیدار با مادورو را بررسی می‌کند اما «فعلا» برنامه ملاقات با او را ندارد

0

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ضمن کم اهمیت جلوه دادن تصمیم پیشین خود مبنی بر به رسمیت شناختن خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا اعلام کرد که احتمال دیدارش با نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور وجود دارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه ای با پایگاه اینترنتی «اکسیوس» که روز یکشنبه منتشر شد در مورد احتمال دیدار با نیکلاس مادورو گفت: «شاید درباره اش فکر کنم. مادورو مایل به ملاقات است و من هم هرگز با دیدار کردن مخالفتی ندارم.»

وی با این حال افزود که «فعلا» طرح دیدار با نیکلاس مادورو را رد کرده است. این سخنان در حالی بیان می شود که واشنگتن تاکنون سیاست «فشار حداکثری» را مقابل دولت ونزوئلا دنبال کرده است. رئیس جمهوری آمریکا پیش از این در سال ۲۰۱۸ از آمادگی خود برای دیدار با نیکلاس مادورو سخن گفته بود اما در نهایت بر فشارهای واشنگتن بر کاراکاس افزوده شد.

برخی از مقامات ایالت متحده پیش از این به طور غیرعلنی از عدم توفیق دولت این کشور در سرنگونی دولت نیکلاس مادورو از طریق دیپلماتیک و اعمال تحریم ابراز ناامیدی کرده بودند. آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی از ماه ژانویه (دی/بهمن) سال ۲۰۱۹ خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسند. در مقابل روسیه، چین، کوبا و ایران از جمله کشورهایی هستند که از دولت نیکلاس مادورو حمایت می کنند.

دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی در مورد به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا نیز گفت که از نظر او این تصمیم در نهایت «خیلی معنادار» نبوده است. وی گفت: «فکر کنم لزوما خیلی موافق این تصمیم نبودم. برخی موافق بودند و بعضی ها هم مخالف! من مشکلی با این تصمیم نداشتم. فکر نمی کنم در هر صورت چه [این تصمیم] اتخاذ می شد یا نمی شد خیلی معنادار می بود.»

رئیس جمهوری آمریکا با این حال تاکید کرد که در زمانی که خوان گوایدو را به عنوان رئيس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخت «به شدت» با آنچه در این کشور آمریکای جنوبی می گذشت مخالف بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *