ترامپ صدور گرین کارت و برخی ویزاهای کاری را تا سال ۲۰۲۱ متوقف کرد

0

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا روز دوشنبه صدور گرین کارت (کارت سبز) و برخی از ویزاهای کاری کشورش را تا آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی متوقف کرد.

رئيس جمهوری ایالات متحده دو ماه پیش همزمان با افزایش گسترده شمار بیکاران در این کشور تصمیم گرفته بود تا صدور گرین کارت را ۶۰ روز تعلیق کند. او در آن زمان محدودیتی برای صدور روادید کاری آمریکا وضع نکرده بود. در فرمان اجرایی جدید دونالد ترامپ نه تنها تعلیق صدور گرین کارت تا پایان سال جاری میلادی تمدید شده است بلکه صدور چند نوع از ویزاهای کاری از جمله «اچ ۱ بی» (H1-B) که اغلب برای کارکنان بخش فناوری های پیشرفته صادر می شود نیز متوقف خواهد شد.

گرین کارت برای اتباع خارجی که اجازه اقامت دائم در آمریکا را کسب می کنند صادر می شود. دولت دونالد ترامپ هدف از تمدید توقف صدور گرین کارت و وضع محدودیت برای صدور ویزاهای کاری را مقابله با بیکاری گسترده در ایالات متحده به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا عنوان کرده است.

ویزاهای «اچ ۲ بی» (H2B) که مختص کارگران کم مهارت است، «جی» (J) که برای دانشجویان و محققان صادر می شود و ویزاهای انتقال کارکنان بین شرکت ها نیز شامل محدودیت های جدید می شوند. یکی از مقامات دولت آمریکا ابراز امیدواری کرد که با فرمان اجرایی جدید از ورود ۵۲۵ هزار تبعه خارجی به خاک ایالات متحده جلوگیری شود. امری که به گفته او به کاهش بیکاری شهروندان آمریکایی کمک خواهد کرد.

محدودیت های وضع شده برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا در آمریکا باعث شد که نرخ بیکاری در این کشور در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) به ۱۳.۳ درصد برسد. این در حالی است که نرخ بیکاری در ایالات متحده در ماه فوریه (بهمن/اسفند) تنها ۳.۵ درصد بود.

از سوی دیگر تصمیم دونالد ترامپ برای تمدید توقف صدور گرین کارت و وضع محدودیت برای صدور ویزاهای کاری در حالی اتخاذ شده است که کمتر از پنج ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است. مبارزه با مهاجرت غیرقانونی یکی از شعارهای اصلی دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بود. او روز سه شنبه قرار است به مناسبت ساخت ۳۲۰ کیلومتر از دیوار در مرز مکزیک به شهر یوما در ایالت آریزونا برود. برپایی این دیوار برای جلوگیری از ورود مهاجران و پناهجویان یکی از وعده های دونالد ترامپ به رای دهندگان در سال ۲۰۱۶ بود.

منتقدان رئیس جمهوری آمریکا بر این باور هستند که او با تمدید توقف صدور گرین کارت و وضع محدودیت برای صدور ویزاهای کاری تنها مبارزه با بیکاری را دستاویزی برای پیشبرد سیاست های ضدمهاجرتی خود و جلب نظر رای دهندگان محافظه کار در آستانه انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *