جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی «ماه آینده در فرانسه خوانده می‌شود»

0

سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، ایکائو، اعلام کرد ایران به این سازمان خبر داده است جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی ماه آینده در فرانسه خوانده می‌شود؛ فرانسه نیز خبر درخواست ایران را تایید کرده است.

ایکائو روز جمعه در توئیتی خبر داد که نماینده جمهوری اسلامی در این سازمان در همین روز در نشستی گفته است جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی بیستم ژوئیه، ۳۰ تیر، در فرانسه و با رعایت مقررات مربوط به کرونا خوانده خواهد شد.

به نوشته ایکائو، ایران گفته است بازخوانی جعبه‌های سیاه در حضور نمایندگان تمامی کشورهای دخیل انجام خواهد شد.

همزمان اداره تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (BEA) تایید کرد که ایران این بار از این مرکز درخواست خواندن جعبه‌های سیاه را کرده است. این اداره حدود دو هفته پیش ادعای جمهوری اسلامی درباره ارسال درخواستش را تکذیب کرده بود.

کانادا نیز با بازنشر توئیت اداره تحقیقات فرانسه گفته است تیمی از بازرسان را به فرانسه اعزام می‌کند تا در دسترسی به اطلاعات جعبه‌های سیاه حضور داشته باشند.

هواپیمای مسافربری اوکراینی ۱۸ دی ۹۸ لحظاتی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از چند روز پنهان‌کاری و تکذیب گزارش‌ها، نهایتا اعلام کردند که «خطای انسانی» باعث این فاجعه شده است.

ایران پس از افزایش فشارهای بین‌المللی، روز ۲۱ اسفند اعلام کرد آماده تحویل جعبه سیاه به اوکراین یا کشوری ثالث تا دو هفته آینده است. اما از آن زمان تاکنون جعبه سیاه هواپیما تحویل داده نشده است.

قبل از آن نیز گفته بود تکنولوژی خواندن اطلاعات آن را ندارد و بوئینگ، شرکت آمریکایی سازنده هواپیما، یا کشور دیگری باید تجهیزات فنی در اختیار ایران بگذارد تا خودش جعبه سیاه را بازخوانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *