پس‌انداز خانواده‌های اروپایی در دوران قرنطینه به شدت افزایش یافت

0

میزان پس‌انداز مالی خانواده‌ها در اروپا در دوران شیوع کرونا و قرنطینه به شدت افزایش یافته است.

بانک مرکزی اروپا با اعلام این موضوع در تازه‌ترین گزارش خود دو دلیل برای این افزایش بی‌پیشینه برشمرده است. نخست آن که میزان مصرف خانواده‌ها در دوران قرنطینه به شدت کاهش یافته و دوم آن که بسیاری از خانواده‌ها برای احتیاط بیشتر، بر پس‌اندازهای خود افزوده‌اند.

خانواده‌های اروپایی در دوران قرنطینه در مجموع چیزی حدود ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو پس‌انداز کرده‌اند که یک رکورد محسوب می‌شود. بر اساس گزارش بانک مرکزی اروپا در بازه دو ماهه مارس و آوریل که اوج بجران کرونا بود، میزان پس‌اندازها در منطقه یورو بیش از ۱۳۰ درصد افزایش داشته است.

بحران اقتصادی و کمک اضطراری بانک مرکزی اروپا

رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است که بحران اقتصادی جاری باعث افزایش بدهی دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی خواهد شد. به گفته کریستین لاگارد، آن دسته از کشورهای اروپایی که اقتصاد ضعیف‌تری دارند بیشترین ضربه را از این بحران خواهند خورد.

بانک مرکزی اروپا در گزارش خود همچنین رشد منفی ۸.۷ درصدی را برای اقتصاد قاره سبز در دوران پساکرونا پیش‌بینی کرده است. این نهاد مالی در ماه جاری میلادی با اعلام خرید وام‌های شرکت‌های خصوصی و دولتی اروپا دامنه کمک اضطراری خود را افزایش داده و علاوه بر ۷۵۰ میلیارد یورویی که در ابتدا برای خرید این وام‌ها در نظر گرفته بود ۶۰۰ میلیارد دیگر نیز برای این کار اختصاص داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *