ترامپ: به دليل كرونا عصبانیتم از چین روز به روز بيشتر می‌شود

0

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا روز چهارشنبه ۱ ژوئیه ۲۰۲۰ با انتقاد شدید از چین به دلیل شیوع ویروس جدید كرونا در جهان که جان هزاران نفر را گرفت، بار دیگر از خشم و عصبانیت روز افزون خود از پکن خبر داد.

رئیس جمهوری آمریکا در توییتی گفت: «هر وقت من چهره زشت ویروس كرونا را می‌بینم که چگونه پس از شیوع در سرتاسر جهان قربانی می‌گیرد و خسارت‌های بزرگی از جمله بر کشور ما وارد می‌کند، عصبانیتم از چین روز به روز بیشتر می‌شود».

ترامپ افزود: «ایالات متحده برای نجات میراث، تاریخ و عظمت خود در حال نبرد است».

گفتنی است که رئیس جمهوری آمریكا همواره چین را مسئول شیوع ویروس جدید كرونا در سرتاسر جهان می‌داند، ترامپ و برخی‌ از مقامات آمریکا پکن را به پنهانکاری در باره شیوع کرونا متهم می‌کنند و می گویند اگر مخفی‌کاری‌های چین نبود شاید این بیماری در چین محاصره و مهار می‌شد اما چین عمدا از اطلاع رسانی در باره خطرات این بیماری جلوگیری کرد.بیماری کرونا در دسامبر سال ۲۰۱۹ در چین ظاهر شد و تاکنون جان بیش از نیم میلیون نفر در سراسر جهان را گرفته است.

اعزام هيئتى از سوي سازمان جهانى بهداشت به چین

پس از انتقادهای حاد از سوی ایالات متحده آمریکا و اشاره کشورهای اروپایی به ضرورت انجام تحقیقاتی بین‌المللی درباره منشأ ویروس جدید کرونا که تاکنون جان‌های بیش از نیمی از مردم جهان را گرفته است، سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ اعلام کرد طی روزهای آینده تیمی تحقیقاتی بین‌المللی را به چین اعزام خواهد کرد.

تدروس ادهانوم مدیر سازمان جهانی بهداشت سه‌شنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد که این سازمان هفته آینده تیمی بین‌المللی تحقیقاتی را به منظور تحقیق درباره اصل ویروس جدید کرونا آغاز خواهد کرد.

این اقدام سازمان جهانی بهداشت در اعزام کمیته تحقیقاتی به چین پس از آن صورت می‌گیرد که دولت ایالات متحده آمریکا و در راس آن دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور انتقادهای تندی را علیه سازمان جهانی بهداشت و روایت آن درباره ویروس کووید ۱۹ که برای اولین بار در شهر ووهان چین انتشار یافته است، مطرح کردند.

ترامپ ماه گذشته و در نامه‌ای به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد به دلیل عدم انجام اصلاحات ریشه‌ای در عملکرد این سازمان، آمریکا سهم خود در تامین بودجه سازمان جهانی بهداشت را به حالت تعلیق در می‌آورد.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مسئولان بلند پایه این کشور همواره دولت چین را به خاطر پنهان‌کاری درباره اطلاعات به دست آمده درباره ویروس جدید کرونا و عدم شفافیت در تعامل با پاندمی کرونا متهم کرده‌اند.

بنا بر گزارش آماری خبرگزاری فرانسه که با استناد به منابع رسمی تهیه شده پاندمی کرونا از اولین روز ظهور آن در دسامبر گذشته در چین تا ساعت ۱۹:۰۰ به وقت گرینویچ روز جمعه جان ۵۰۲,۵۹۹ تن را در جهان گرفته است.

در همین راستا رسما بیش از ۱۰,۲۰۸,۵۴۰ نفر در ۱۹۶ منطقه و کشور جهان به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌ و دست‌کم ۵,۰۴۹,۹۰۰ بهبود یافته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *