ایران از وقوع حادثه‌ای در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز خبر داد

0

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از وقوع حادثه‌ای در کارخانه غنی‌سازی سوخت اتمی نطنز در استان اصفهان خبر داد.

آقای کمالوندی روز پنجشنبه، دوم ژوئیه، ۱۲ تیر ماه به خبرنگاران گفت: بامداد امروز، “به‌دنبال وقوع حادثه‌ای که چگونگی آن در دست بررسی است، یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد.”

او درباره جزئیات حادثه توضیحی نداد اما گفت “تیم های کارشناسی سازمان در محل وقوع حادثه حاضر و مشغول بررسی علل این واقعه هستند.”

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که “این رخداد هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است.”

ساعاتی پیش از انتشار نخستین خبر درباره این حادثه، بیانیه‌ای به دست بعضی از روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی رسید که از این حادثه و انجام “عملیات” در ساعت دو بامداد پنجشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر می‌داد و مسئولیت آن را برعهده می‌گرفت.

فرستندگان این بیانیه خود را منتسب به یک “گروه زیرزمینی” ناشناخته با نام “یوزپلنگان وطن” می‌دانند و مدعی شده‌اند که از مخالفانی هستند که در دستگاه‌های امنیتی ایران حضور و فعالیت دارند.

آنها در این بیانیه ادعا کرده‌اند که “سازه جدیدالتاسیس مونتاژ نطنز” در “سایت هسته‌ای” کاشان را به عنوان هدف “عملیات” خود برگزیدند چون علاوه بر اهمیت آن، این تاسیسات “زیرزمینی” نیست و بنابراین انهدام آن “قابل انکار” نبوده است.

رمضانعلی فردوسی، فرماندار نطنز هم به خبرگزاری تسنیم گفت که بامداد امروز “به محض وصول خبر آتش‌سوزی در یکی از سوله‌های مرکز اتمی نطنز” نیروهای آتش‌نشانی و امداد به محل اعزام شدند.

او درباره علت آتش‌سوزی چیزی نگفت اما گفت که این حادثه تلفات جانی نداشته و افزود: “جای هیچ‌گونه نگرانی از جهات مختلف نیست.”

فرماندار نطنز گفت که این “حادثه در محوطه باز سایت نطنز انجام شده و در فعالیت‌های این سایت نیز خللی وارد نکرده است.”

آقای کمالوندی نیز احتمال ایجاد آلودگی در اثر این حادثه را رد کرد و گفت که با توجه به “غیرفعال بودن مجموعه نطنز”، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت که این حادثه “هیچ خللی” در کار تاسیسات غنی سازی اورانیوم نظنز ایجاد نکرده است.

ایران ١۵ شهریور سال گذشته به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده بود که در راستای کاهش تعهداتش در برجام قصد دارد سانتریفوژهای پیشرفته اضافی را در کارخانه غنی‌سازی سوخت نطنز نصب و آن ها را با اورانیوم طبیعی تست کند.”

هفته گذشته و در پی شنیده شدن صدای انفجار و دیده شدن نوری شدید در شرق تهران وزارت دفاع ایران اعلام کرد که این صدا مربوط به انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین بوده، تلفاتی نداشته، و “توسط عوامل آتش‌‌نشانی مهار شده است.”

اما برخی منابع خبری گفته بودند که نور شدیدی که در شرق تهران مشاهده شد ناشی از انفجار در انبارهای موشکی محدوده پارک جنگلی خجیر در کوه‌های شرق تهران بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *