کاهش حمایت ایران از گروه‌های شیعه عراقی به دلیل بحران کرونا و تحریم‌ها

0

خبرگزاری رویترز از قول منابع مطلع گزارش می‌دهد که تحت تاثیر بحران کرونا و تحریم‌های آمریکا میزان کمک ایران به گروه‌های شیعه عراقی کاهش یافته است.

به گفته سه فرمانده گروه‌های شبه نظامی شیعه و یک مقام عراقی مطلع از فعالیت‌های حکومت ایران در این کشور تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، از جمله بسته شدن مرزها برای جلوگیری از انتقال ویروس، کمک‌های مالی تهران به گروه‌های شیعه عراقی به شکل چشمگیری کاهش یافته است. این سه فرمانده افزودند کمک‌های مالی ایران معمولا در ازای فعالیت‌های مسلحانه این گروه‌ها از جمله حمله به مخالفان حکومت ایران و یا حمله به اهداف آمریکایی پرداخت می شود.

یکی ازفرماندهان یک گروه شبه نظامی نیرومند شیعه گفت کمک‌های مالی ایران به این گروه‌ها از حدود ۵ میلیون به ۲ تا ۳ میلیون دلار در ماه کاهش یافته است. به گفته او تحت تاثیر این وضعیت گروههای شیعه مجبور هستند نیاز مالی خود را به اشکال دیگری از جمله فعالیت‌های اقتصادی تامین کنند.

تاثیر شدید تحریم‌های آمریکا بر وضعیت اقتصادی حکومت ایران نیز یکی دیگر از دلایل کاهش کمک مالی آن کشور به شبه نظامیان شیعه است. یک مقام عراقی گفت کمک‌های مالی ایران طی سالهای اخیر میلیونها دلار کاهش یافته است. تحریم‌های آمریکا، کاهش بهای نفت و بالاخره بحران کرونا هزینه‌های نظامی حکومت ایران از جمله بودجه سپاه پاسداران را کاهش داده است.

برایان کوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز به خبرگزاری رویترز گفت:«کاهش کمک مالی ایران به گروه‌های شیعه عراق نشان می دهد که سیاست فشار حداکثری آمریکا برای محدود کردن منابع مالی رژیم ایران روی کمک آن کشور به گروههای تروریستی نیابتی با هدف بی‌ثبات کردن منطقه تاثیر گذاشته است.»

کاهش کمک‌های مالی ایران به گروه‌های شیعه عراقی درعین حال با کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران همزمان شده است. به گفته سه فرمانده گروه‌های شیعه عراقی کشته شدن قاسم سلیمانی برای فعالیت این گروه‌ها در عراق و سوریه و پیشبرد اهداف ایران در منطقه یک ضربه سنگین بود.

شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران در طول نبرد با گروه موسوم به «خلافت اسلامی» در سال ۲۰۱۷ در تشکیلاتی تحت عنوان «حشد الشعبی» سازماندهی شدند. این تشکیلات و نیروهای تحت فرمان آن مدتی بعد به طور رسمی در ارتش عراق ادغام شده و در عملیات‌های انتظامی و نظامی شرکت کرده اند.

یک سخنگوی «حشد الشعبی» حاضر نشد در مورد ارتباط این گروه‌ها با ایران اظهار نظر کند. او گفت حشد الشعبی بودجه و تسلیحات خود را از مجاری رسمی حکومت عراق دریافت می‌کند هر چند منشاء اصلی این کمک‌ها می‌تواند حکومت ایران باشد.

یک سخنگوی دفتر روابط عمومی سپاه پاسداران حمایت مالی ایران از گروه‌های شبه نظامی عراق را تکذیب کرد. او افزود:«جمهوری اسلامی ایران همواره از مردم مظلوم در منطقه و ورای آن حمایت کرده و سیاست ما تغییر نکرده است. ولی ما به گروه‌هایی که با هژمونی آمریکا در منطقه می‌جنگند کمک مالی نمی دهیم.»

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز در پاسخ به سئوال خبرگزاری رویترز در مورد کاهش کمک مالی ایران به گروه‌های شیعه عراق گفت:«هدف از پخش این شایعات ایجاد اختلاف بین دو کشور است ولی این شایعات محکوم به شکست است.»

او افزود٬ جمهوری اسلامی ایران همواره از حکومت عراق حمایت کرده ولی در امور داخلی آن کشور دخالت نمی‌کند.

گروه‌های شبه نظامی شیعه یکی از عوامل اصلی حضور فعال ایران در عراق و مقابله با نفوذ واشنگتن هستند.

دولت دونالد ترامپ پس از خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ تحریم‌های ایران را از سر گرفت و در سال گذشته سپاه پاسداران را به فهرست گروههای تروریستی افزود.

به گفته فرمانده یکی از گروه‌های شبه نظامی شیعه قبل از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا حجم کمک‌های مالی ایران به گروههای عراقی بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون دلار در ماه بود.

سه فرمانده گروههای شبه نظامی شیعه به خبرگزاری رویترز گفتند علاوه بر کاهش حجم کمک مالی، تحت تاثیر بسته شدن مرزها به دلیل شیوع ویروس کرونا سایر کمک‌های ایران از جمله ارسال مهمات و آموزش پیکارجویانی که به سوریه اعزام می شوند، مختل شده است.

یکی از این فرماندهان گفت تمامی آموزش‌های نظامی که مواردی مثل جنگ شهری، استفاده از موشک‌های ضد تانک و کاربرد پهپاد را شامل می شد، متوقف شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *