کارشناسان سازمان ملل خواستار لغو احکام اعدام سه معترض آبان شدند

0

کارشناسان ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد پنجشنبه ۲۶ تیرماه تایید حکم اعدام برای سه نفر از معترضان آبان ماه ۱۳۹۸ را به شدت محکوم کرده و خواستار لغو این احکام شده‌اند.

کارشناسان ویژه حقوق بشر سازمان ملل می‌گویند٬ امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی برای اخذ اعتراف شکنجه شده و این شکنجه بعدا علیه آنان در دادرسی‌های «غیرمنصفانه» استفاده شده است.

خبر تایید حکم اعدام این سه نفر را ابتدا چند روز پیش یکی از وکلای آنها منتشر کرده بود و سخنگوی قوه قضائیه روز ۲۴ تیر رسما آن را تایید کرد.

طی دو روز گذشته انتشار خبر تایید حکم اعدام معترضان آبان واکنش های گسترده داخلی و بین المللی داشته است و میلیون‌ها توئیت از سوی ایرانی‌های سراسر جهان با هشتگ «اعدام نکنید» در توئیتر منتشر و برای ساعاتی به ترند اول جهانی تبدیل شد.

به دنبال موج گسترده اعتراض‌ها، روز چهارشنبه وکلای این سه متهم اعلام کردند که به آنها برای نخستین بار

اجازه داده شد که به پرونده متهمان در مرحله اجرای احکام دسترسی پیدا کنند.

کارشناسان ویژه حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کردند: «امروز ما به صدها هزار ایرانی در شبکه‌های اجتماعی که این احکام را محکوم کردند، می‌پیوندیم».

این کارشناسان از ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه خواستار لغو احکام اعدام شده و بررسی قضایی «مستقل و فوری»، همچنین تحقیق مستقل و بی‌طرفانه نسبت به ادعای شکنجه آنها و در صورت صحت موضوع، محاکمه عاملان شکنجه شدند.

این گزارش می‌گوید٬ در جریان بازجویی اولیه این سه نفر دسترسی به وکیل نداشته و وکلای تسخیری انتخاب شده توسط دادگاه، از آنها دفاع کافی نکرده و وکلایی که خود این متهمان انتخاب کرده‌اند نیز اجازه پیدا نکرده‌اند آنان را در دیوان عالی نمایندگی کنند و از دسترسی به پرونده در جریان دادرسی منع شده‌اند.

بابک پاک نیا وکیل امیرحسین مرادی یکی از سه متهم محکوم به اعدام اعتراضات آبان ۹۸ نیز قبلا گفته بود «در مرحله دادسرا هیچ وکیلی حضور نداشته است. براساس قانون پرونده‌هایی که مجازات آنها حبس ابد و اعدام است، باید در تحقیقات مقدماتی وکیل حضور داشته باشد».

وی گفته است تنها متهمی که وکیل داشته آقای مرادی بود که وکیلش من بودم و اجازه دخالت در پرونده به من داده نشد.

کارشناسان ویژه حقوق بشر سازمان ملل می‌گویند این سه نفر توسط مقام‌های امنیتی و قضایی ایرانی تحت شکنجه، از جمله ضرب و شتم، ضربه با شوکر و آویزان کردن از پا قرار گرفته‌اند: «در نتیجه این شکنجه‌ها آنها اعتراف کردند. گزارش شده است که مرادی پس از اینکه بازجویان به او گفتند تنها در صورت اعتراف تحت درمان قرار می‌گیرد، اعتراف کرده است. با این وجود وی پس از اعتراف چنین درمانی را دریافت نکرد».

طی روزهای گذشته مقامات عالی برخی کشورها از جمله دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، یپ کوفود وزیر امور خارجه دانمارک، ان لیند وزیر امور خارجه سوئد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دیگران خواستار توقف اعدام این سه نفر شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *