تصویب کلیات اختصاص یک میلیون تن قیر رایگان؛ نگرانی درباره «رانت ۶۰۰ میلیون دلاری»

0

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح دو فوریتی تأمین قیر رایگان مورد نیاز شهرهای با جمعیت زیر ۱۰۰ هزار نفر را تصویب کردند. در همین حال، نسبت ایجاد «رانت ۶۰۰ میلیون دلاری» در این زمینه ابراز نگرانی شده است. نمایندگان در نشست علنی روز چهارشنبه، اول مرداد با کلیات طرح «اختصاص یک میلیون تن قیر رایگان مورد نیاز شهرهای با جمعیت زیر صد هزار نفر » موافقت کردند که بر اساس آن شرکت ملی نفت ایران مکلف است یک میلیون تن مواد اولیه قیر رایگان از محل خوراک تحویلی به پالایشگاه تأمین کند.

مهدی طغیانی نماینده اصفهان در مخالفات با کلیات این طرح گفته است: « چرا مجدداً چیزی را که قبلا حذف شده است و انواع و اقسام فساد و رانت را به دنبال داشته است تصویب و مجدداً فساد را به اقتصاد کشور تزریق کنیم.» وی اضافه کرده است: «انواع و اقسام فساد در آن از محل این طرح در بودجه به اقتصاد ملی تزریق می‌شود. هر ساله در گزارش‌های تفریغ بودجه یکی از موارد انحرافی همین بند است.»

احسان خاندوزی نماینده تهران هم گفته است: «شیوه‌ای که در اختصاص یک میلیون تن قیر در نظر گرفته شده به صلاح نیست؛ در سال ۹۹ با هشدار دستگاه‌های نظارتی کشور و سازمان بازرسی مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان به این موضوع در قانون بودجه حذف شد.» روز دوشنبه بیژن زنگنه وزیر نفت کشور گفته بود «دولت به دلایلی مخالف قیر رایگان است. مسئله هم تنها بحث مالی نیست، هرچند تأمین منابع مالی هم مهم است. از نظر دولت، سازوکارهایی که قبلاً اجرا شده سازوکارهایی مسئله‌ساز بوده است».

قبلا گزارش‌های زیادی از رانت‌خواری از محل توزیع قیر رایگان برای پروژه‌های راه‌سازی منتشر شده بود.صبا آذرپیک، روزنامه نگار ایران، نیز در توییتی از «گردش مالی چند میلیارد دلاری فساد قیر رایگان » خبر داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *