چین: واکسن کرونا می‌تواند تا پایان سال جاری آماده استفاده شود

0

رسانه‌های دولتی چین می‌گویند یکی از واکسن‌هایی که در این کشور در حال آزمایش است میتواند تا پایان سال، زودتر از آنچه تصور میشد، آماده استفاده برای عموم باشد.

گروه داروسازی ملی چین (سینوفارم) می‌گوید انتظار دارد آخرین مرحله آزمایش انسانی این واکسن تا سه ماه دیگر به پایان برسد. ماه پیش این شرکت از تاخیر در عرضه واکسن احتمالی به دلیل کمبود موارد ابتلا در چین خبر داده بود اما اکنون نزدیک به ۱۵ هزار نفر در مرحله سوم آزمایش واکسن در امارات متحده عربی شرکت دارند. یک شرکت دیگر چینی با استفاده از روش‌های مشابه، در مراحل نهایی آزمایشی در برزیل است. سازمان بهداشت جهانی واکنش محتاطانه‌ای نشان داده و از احتمال دست یافتن به دارو برای درمان در اوایل سال آینده میلادی خبر می‌دهد. اخیرا شرکت آمریکایی مادرنا تراپیوتیکز از پیشرفتی تازه در روند آزمایشات انسانی واکسن ویروس کرونا خبر داد. مدیران این شرکت گفتند واکسن احتمالی (ام.آر.آن.ای ۱۲۷۳)‌ در خون ۴۵ نفر که به طور آزمایشی آن را دریافت کرده بودند، بدون به بار آوردن عوارض جانبی جدی، پادتن‌های ضد ویروس کرونا ایجاد کرده است.

قرار است در مرحله سوم واکسن یادشده روی ۳۰۰۰ هزار دواطلب آزمایش شود. دانشگاه آکسفورد هم گفته است واکسن کرونای این دانشگاه “بی‌خطر” است و می‌تواند سیستم ایمنی را برای مقابله با این ویروس تربیت کند. تزریق این واکسن به ۱۰۷۷ نفر باعث تولید پادتن و افزایش گلبول‌های سفید برای مقابله با ویروس کرونا شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *