با پیش‌بینی بزرگترین خسارت مالی نیسان؛ ارزش سهام این خودروساز ۱۰ درصد سقوط کرد

0

در پی پیش‌بینی درباره بزرگترین ضرر مالی شرکت نیسان ژاپن در سال جاری میلادی (۲۰۲۰)، ارزش سهام این خودروساز حدود ده درصد در بازار سهام توکیو سقوط کرد.

نیسان که دومین خودروساز بزرگ ژاپنی است، پیش‌بینی کرده درآمد عملیاتی امسال این شرکت حدود ۴ و نیم میلیارد دلار کاهش یابد. این ضرر مانند بسیاری از صنایع دیگر از پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا بوده است و عمق ضربه کووید-۱۹ به صنعت خودروسازی را نشان می‌دهد. بر اساس پیش‌بینی اخیر ،که بدتر از آنچه بوده که پیشتر انتظار آن می‌رفت، فروش امسال این خودروساز به کمترین میزان طی یک دهه اخیر می‌رسد. ماکاتو اوچیدا، مدیر عامل نیسان به سرمایه‌گذاران گفته است: “چشم‌انداز بازار قطعی نیست و ممکن است به دلیل موج دوم احتمالی اپیدمی کرونا، ما شاهد کاهش بیشتر تقاضا باشیم”

این هشدار در حالیست که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی (آوریل-ژوئن) فروش جهانی محصولات نیسان نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافت؛ در آمریکای شمالی فروش نصف شد و در چین این کاهش حدود ۴۰ درصد بود حتی پیش از همه‌گیری کرونا این خودروساز با مشکلات کاهش فروش دست به گریبان بود؛ از همین رو برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار داد بر اساس یک برنامه چهار ساله نیسان تصمیم گرفت تولید خود را بیست درصد کاهش دهد و خط تولید در بعضی شهرها نظیر بارسلون در اسپانیا را متوقف کنددر ماه مه امسال رنوی فرانسه، از شرکای متحد این خودروساز ژاپنی اعلام کرد ۱۵ هزار شغل را در سراسر جهان حذف می‌کند؛ این تصمیم در پی کاهش فروش به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ و کاهش ۲ میلیارد یورویی هزینه‌ها بود. حدود ۴۶۰۰ شغل از این تعداد در فرانسه است؛ رنو همچنین ۶ کارخانه تولیدی را ممکن است ببندد شرکت نیسان به غیر از کاهش درآمد و ضررهای هنگفت در سال‌های اخیر، با حاشیه‌هایی هم همراه بوده است از جمله “تخلفات مالی” کارلوس گون، مدیرکل سابق شرکت نیسان؛ اتهامات او “گزارش غلط میزان درآمد و استفاده شخصی از دارایی‌های شرکت” اعلام شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *