عفو بین الملل: حکومت ایران بارها هشدارهای مکرر مقامات زندان‌ها درباره شیوع ویروس کرونا را نادیده گرفت

0

عفو بین الملل می‌گوید نامه‌های رسمی که در ایران به بیرون درز کرده نشان می‌دهد دولت ایران بارها درخواست‌های مقامات ارشد زندان‌ها برای افزایش منابع لازم برای کنترل شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها و مداوای زندانیان مبتلا به این بیماری را نادیده گرفته است. عفو بین‌الملل گزارش این موضوع را اوایل روز جمعه ۱۰ مرداد در سایت خود منتشر کرده و می گوید نامه‌های رسمی را به تازگی به دست آورده است.

عفو بین الملل می‌گوید رونوشت چهار نامه مقامات سازمان زندان‌ها را که زیر نظر قوه قضاییه اداره می شود، بررسی کرده است. این نامه ها که به وزارت بهداشت ارسال شده است نسبت به کمبود شدید لوازم پیشگیری از ویروس، مواد ضدعفونی کننده، و تجهیزات پزشکی مورد نیاز هشدار می دهد.

عفو بین الملل می گوید وزارت بهداشت در ایران به این درخواست‌ها واکنش لازم را نشان نداده و زندان های ایران به طور فاجعه‌باری با کمبود تجهیزات برای مقابله با شیوع ویروس مواجهند.

این نهاد حقوق بشری می گوید که نامه های درز کرده با اظهارات علنی اصغر جهانگیر، رئیس سابق زندان‌ها و مشاور کنونی رئیس قوه قضاییه – که گزارش‌های مربوط به افزایش موارد ابتلا به کرونا و مرگ‌های مرتبط با شلوغی بیش از حد و شرایط غیربهداشتی و نبود دسترسی به خدمات سلامت را تکذیب کرده بود – در تضاد شدید قرار دارد.

در یکی از این نامه‌ها که در نخستین روزهای سال ۱۳۹۹ ارسال شده است، مقامات زندان‌ها خواستار تجهیزات ضدعفونی کننده و تجهیزات پیشگیری از ویروس برای مدت سه ماه شده اند. آنها ۵.۴ میلیون ماسک، ۱۰۰ هزار ماسک ان۹۵، ۳.۵ میلیون دستکش لاتکس، ۱۰ میلیون دستکش پلاستیکی، ۴۵۰ هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده دست و یک میلیون لیتر مایع ضد عفونی کننده سطوح، ۵ هزار عدد محافظ صورت، ۵ هزار عینک ایمنی، ۵ هزار روپوش ایمنی، ۳۰۰ سیستم تهویه هوا، و ۲۵۰ دستگاه ضدعفونی کننده درخواست کرده‌اند.

این نامه تاکید دارد که به سرعت به منابع لازم برای خرید تجهیزات پزشکی نظیر دستگاه سنجش فشار خون، دستگاه سنجش قند خون، دماسنج، پالس اکسی‌متر، گوشی طبی، و دستگاه شوک نیاز است. در حالی که در این نامه روشن نمی شود که این اقلام برای چه تعداد زندانی مورد نیاز است، آمار داده شده از کمبود به شدت نگران‌کننده تجهیزات در زندان‌های سراسر کشور حکایت می‌کند.

طبق گزارش عفو بین الملل، آمار رسمی تازه حاکی از آن است که حدود ۲۱۱ هزار نفر جمعیت زندانیان در ایران است که ۲.۵ برابر بیش از ظرفیت رسمی ۸۵ هزار نفری زندان های ایران است. بنا بر آمار رسمی جمعیت زندانیان در ایران در ژوئیه گذشته ۲۴۰ هزار نفر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *