مقام سابق سعودی محمد بن‌ سلمان را به تلاش برای ترور در کانادا متهم کرد

0

سعد جابری (مردی که روی سرش حلقه زرد کشیده شده) در کنار ترزا می وزیر کشور وقت بریتانیا – حین سفر به بریتانیا در سال ۲۰۱۵

یک مقام اطلاعاتی ارشد سابق عربستان سعودی محمد بن سلمان، ولیعد این کشور، را به تلاش برای ترور خود و به گروگان گرفتن فرزندان و بستگانش متهم کرده است.

سعد جابری از دستیاران محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان سعودی، می گوید که به خاطر داشتن اطلاعاتی حساس درباره نحوه به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، هدف قرار گرفته است. سعد جابری که در شهر تورنتوری کانادا زندگی می کند می گوید که ولیعد عربستان در سال ۲۰۱۸ میلادی به قصد کشتن وی مامورانی را به کانادا اعزام کرده بود. این اتهام در شکایت رسمی سعد جابری به دادگاهی در واشنگتن پایتخت آمریکا مطرح شده است. سعد جابری محمد بن سلمان را متهم کرده که حدود دو هفته پس از کشتن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ترکیه،‌ برای کشتن وی نیز تلاش کرده است و ماموران اعزامی سعودی که در گمرک کانادا متوقف شدند، تجهیزات قطعه قطعه کردن نیز حمل می کردند. مقامات عربستان سعودی هنوز به این اتهامات واکنشی نشان نداده اند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، که در روزنامه واشنگتن‌پست مطالبی در انتقاد از دولت تحت رهبری محمد بن سلمان می‌نوشت و در حومه پایتخت آمریکا اقامت داشت، روز ٢ اکتبر سال ۲۰۱۸، وقتی برای کار اداری به کنسولگری عربستان در استانبول، ترکیه، مراجعه کرد ناپدید شد. سپس معلوم شد که او در آنجا به طرز بسیار فجیعی به دست ماموران عربستان به قتل رسیده است

محمد بن سلمان می گوید دستور قتل جمال خاشقچی را صادر نکرده بود

مقامات اطلاعاتی ترکیه می گویند شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد او در داخل کنسولگری کشته و جسد او قطعه‌قطعه شده است. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هم نتیجه گیری کرد که تصمیم به قتل جمال خاشقچی نمی‌توانسته بدون اطلاع و اذن محمد بن سلمان، ولیعهد جوان صورت گرفته باشد.‌

محمد بن سلمان پیشتر گفته بود که به عنوان یکی از رهبران کشورش، مسئولیت کشته شدن جمال خاشقجی را می پذیرد اما آن قتل به دستور وی انجام نشده بود. عربستان قتل جمال خاشقچی را به «عناصر خودسر» نسبت داده و برای پنج نفر حکم اعدام صادر کرده است. این اولین بار است که یک مقام بلندپایه سابق حکومت عربستان به طور علنی محمد بن سلمان را به تلاش برای ساکت کردن مخالفان خود از طریق ترور در یک کشور خارجی متهم می کند.

از سعد جابری به عنوان یکی از نزدیک ترین دستیاران شاهزاده محمد بن نایف یاد می شود که تا زمان به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، ولیعهد بود و پس از آن در سمت وزیر دفاع حضور داشت و در جریان دستگیری‌های گسترده سال ۲۰۱۷ میلادی بازداشت شد.

گفته می شود که سعد جابری رابط سازمان های اطلاعاتی عربستان سعودی با آمریکا و چهار شریک امنیتی دیگرش یعنی بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزلند بوده است و در شکست دادن شبکه القاعده نقش مهمی داشت.

آقای جابری در رشته هوش مصنوعی از دانشگاه ادینبورگ مدرک دکترا دارد و به مقام ژنرالی ارتقا پیدا کرده بود. او در سال ۲۰۱۵ میلادی از مقام خود در وزارت کشور برکنار و دو سال بعد عربستان را ترک کرد.

آقای جابری همچنین محمد بن سلمان را متهم کرده که تلاش می کرد با وعده دادن مقام به او و نیز تهدید به استرداد وی به اتهام فساد و نیز دستگیری دو فرزند بزرگسال و شماری از بستگانش، او را وادار به بازگشت به کشور کند. او در شکایت خود محمد بن سلمان را متهم کرده است که برای شناسایی محل زندگی وی به ایالات متحده مامورانی را اعزام کرده و آنها را به کانادا نیز فرستاده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *