عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی ایران؛ قیمت دلار در بازار آزاد به ۱۸هزار تومان رسید

0

گزارش‌ها حاکی است که قیمت ارز روز پنجشنبه ۲۲ خرداد در بازار آزاد ایران افزایش یافته و قیمت دلار وارد کانال ۱۸ هزار تومانی شده است.

رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند که روز پنجشنبه دلار با رشد قیمت حدود ۵۰۰ تومانی در بازار آزاد از «مرز ۱۸ هزار تومان عبور کرد.» همچنین در بازار امروز یورو نسبت ۲۰هزارو ۴۰۰ تومان به فروش رسید و پوند ۲۲هزار و ۸۵۸ تومان معامله شد.

رسانه‌های داخل ایران به نقل از برخی صرافان داخل ایران نوشتند که «افزایش شدید قیمت‌ ارز تحت‌ تاثیر صحبت‌های اخیر رئیس کل بانک مرکزی ایران در خصوص عدم همکاری کره‌ای‌ها برای پرداخت طلب‌های ایران است.»

بنابر گزارش‌ها قیمت دلار در نیمه اول سال گذشته بین ۱۱ تا ۱۲هزار تومان بود، اما در نیمه دوم سال به دلیل افزایش قیمت بنزین و اعتراضات داخلی و تنش‌های بین المللی با ایران، قیمت دلار تا مرز ۱۵ هزار تومان در دی ماه رسید و در روزهای پایانی سال قیمت دلار تا ۱۵۹۰۰ تومان هم افزایش یافت. اما در نهایت معاملات بازار ارز سال ۱۳۹۸، با قیمت ۱۴۹۰۰ تومان برای دلار آمریکا و ۱۶۹۰۰ تومان برای یورو به کار خود پایان داد.

اما قیمت دلار در فروردین ماه نیز به ۱۶۱۵۰ تومان هم رسید و در نهایت دلار این ماه را با قیمت ۱۵۴۰۰ تومان تمام کرد. در اردیبهشت ماه نیز قیمت دلار بین ۱۵۴۰۰ تا ۱۶۳۰۰ تومان نوسان داشته است.

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ با اعلام این که توافق هسته‌ای برجام مانع فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی، یه عنوان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان، نشده است، از برجام خارج شد.  

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در خرداد ۱۳۹۷ راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید را اعلام کرد. از آن زمان تاکنون ایالات متحده با هدف تغییر رفتار رژیم و پایان دادن به اقدامات شریرانه آن، تحریم‌های بسیار سنگینی را بر اشخاص حقیقی و حقوقی ایران اعمال کرده و فشار اقتصادی چشمگیری را بر رژیم ایران وارد آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *