هشدار رئیس آژانس: اگر ایران این ماه به بازرسان هسته‌ای اجازه دسترسی ندهد «بد خواهد شد»

0

Director General of International Atomic Energy Agency, IAEA, Rafael Mariano Grossi from Argentina addresses the media during a news conference after a meeting of the IAEA board of governors at the International Center in Vienna, Austria, Monday, March 9, 2020. (AP Photo/Ronald Zak)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه شنبه ۲۴ تیر ماه بر سر تاخیرهای تهران در ارائه دسترسی به بازرسان آژانس، به ایران هشدار داد.

او در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «وال استریت ژورنال» در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که آژانس از درخواست خود عقب‌نشینی نمی‌کند، و هشدار داد که اگر تهران تا پایان ماه جاری میلادی (حدود دو هفته دیگر) به بازرسان اجازه دسترسی به سایت‌های مورد نظرشان را ندهد، «بد خواهد شد.» 

او با تاکید بر این موضوع که «حل بسیار سریع این چالش برای ما نهایت ضرورت را دارد»، گفت که «این موضوع به دست فراموشی سپرده نمی‌شود.»

آقای گروسی در ماه ژانویه به روند تحقیق در مورد پرونده مواد هسته‌ای کشف شده و از پیش گزارش نشده در ایران، شتاب بخشید. این مواد سال گذشته میلادی در ایران کشف شد. آژانس خواستار دسترسی به دو سایت در ایران برای تسریع در گرفتن پاسخ‌ها در مورد فعالیت‌های احتمالی مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در ایران شده است. ایران اما از همکاری با آژانس سر باز زده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *