خداحافظی با پراید؛ آخرین خودرو ‘از خط تولید گذشت’

0

بر اساس تصاویری که در رسانه‌های ایران منتشر شده، آخرین پراید مدل ۱۳۱ دیروز سه‌شنبه ۳۱ تیر از خط تولید سایپا گذشته است.قیمت روز این خودرو در بازار تهران ۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. آخرین پراید ۱۱۱ هم اردیبهشت ماه تولید شده بود و خط تولید ۱۳۲ هم دی ماه سال ۹۸ متوقف شد. به این ترتیب خط تولید پراید به کلی متوقف شده است؛ هر چند به درخواست وزارت صمت تولید وانت این خودرو به دلیل کمبود وانت در ایران، فعلا ادامه خواهد یافت.

توقف خط تولید پراید به همراه پژو ۴۰۵ از سال‌ها پیش در برنامه بوده است. بر اساس آمارهای رسمی این دو خودرو در نیمی از تصادفات رانندگی در ایران مشارکت دارند. پراید از دهه ٧٠ خورشیدی در ایران تولید شده و به دلیل قیمت ارزان از پرفروشترین خودروها بوده است؛ هر چند پایین بودن سطح ایمنی این خودرو از مهمترین دلایلی بوده که منتقدان پراید برای توقف تولید آن ذکر می‌کردند. تولید خودروهای پراید مونتاژ شده از سال ۷۲ و با برند “کیا” در ایران توسط شرکت سایپا آغاز شد که سال‌ها ادامه داشت و در طول زمان به مدل‌هایی نظیر صبا و نسیم‌ تغییر یافت.

عرضه پراید در ایران زمانی آغاز شد که کل خودروهای سواری ساخت داخل به پیکان در مدل‌های ۱۶۰۰ سی‌سی و پیکان موتور پژویی، رنو ۵ و ۲ پاترول محدود بود؛ البته به اینها باید خودروهای پژو ۴۰۵ و رنو‌ ۲۱ را هم اضافه کرد. اولین پرایدهای وارداتی تیپ‌های فول و ساده داشتند که درتیپ فول، ‌بالابرهای شیشه برقی بودند و خودرو به سیستم تهویه و کولر مجهز بود. قیمت پراید‌ هاچ‌بک در آن زمان یک‌میلیون و ۸۷۰هزار تومان و قیمت پراید ساده صندوق‌دار یک‌میلیون و ۹۵۰هزار تومان بود.

پراید که ۲۷ سال از عمرش در ایران می‌گذرد بعد از پیکان از قدیمی‌ترین خودروهای ایران بوده است. در اواخر خرداد ماه امسال هم ایران خودرو آخرین خودروی پژو ۴۰۵ (جی. ال. ایکس) را در سایت خراسان تولید کرد و به ۲۷ سال تولید این خودرو پایان داد، هرچند تولید نوع دوگانه‌سوز آن به طور محدود ادامه دارد. با خارج شدن پژو ۴۰۵ و پراید از خط تولید دو خودروساز بزرگ ایران، بحث جایگزینی این خودروهای ارزن قیمت مجددا مطرح شده است.

امیر جعفرپور، معاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صمت در گفتگو با خبرگزاری ایرنا سه گزینه برای خودروهای خارج شده از خط تولید مطرح کرده است. به گفته او وزارت صنعت سه گزینه تولید میکروکارها (Micro Car)، تولید خودرو با موتور کم‌مصرف و موتورسیکلت‌های چهارچرخ را در دست بررسی دارد “تا گزینه مناسبی را برای خانواده‌های ایرانی برگزیند.” سایپا حدود سه سال پیش از محصول “کوییک” رونمایی و آن را جایگزین پراید معرفی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *